İş

Asgari fiyat artışı için yüzde 6 şartı! Bakan Şimşek’e sunulacak

TÜRK-İŞ ve TİSK, dün Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nda asgari ücret ara zammı için bir araya geldi. Görüşmeyle ilgili kulis bilgilerini paylaşan Sabah yazarı Dilek Güngör, İşveren tarafı yüzde 6 teşvik şartını masaya koydu. Yani işverenin maliyetini düşürmek için asgari ücretin yüzde 6’sı gibi bir taban istiyorlar. Yeni Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, konuyu Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’e sunacak. Kabul edilirse masada tartışılan yüzde 30’luk zam muhtemelen gerçekleşecek gibi görünüyor.”söz konusu.

780 TL’YE GELİYOR

Güngör, “İşveren işçi başına brüt asgari ücretin yüzde 6’sı oranında talep ettiği teşvik tutarı 780 TL’ye geliyor. İşin püf noktası burada… Bakalım işverenin teşvik talebi gerçekleşecek mi?”ifadeleri kullandı.

İLK TOPLANTIDA SAYILAR KONUŞULMADI

Dünkü basına kapalı gerçekleştirilen ilk görüşmenin ardından açıklamalarda bulunan TÜRK-İŞ Heyeti Başkanı ve Türk Haber İş Sendikası Başkanı Veli Solak, şunları söyledi: “TÜRK-İŞ olarak talebimiz, Türkiye’nin Yüzyılına yakışır şekilde bu toplantının bir an önce sonlandırılmasıdır. Mevcut şartlara, mevcut ekonomik krize göre asgari ücretlerle emekçi kardeşlerimizin gündemde olmasını istiyoruz. , konut kiralarına göre, geçim giderlerine göre. Resmi evraklar istendi. Açıklama yapacağız.. Rastgele bir rakam konuşulmadı”dedi.

KAYNAK: SABAH

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu