Ekonomi

ABD-Çin temaslarının küresel piyasalardaki etkisi sınırlı kaldı

ABD-Çin çıkarlarının küresel piyasalarda iyileşebileceğine dair umutların etkisi sınırlı kaldı.

ABD’de açıklanan işsizlik maaşı verileri beklentilerin üzerinde geldi ve beklentiler hafif… altındaWall Street’te kalan üretici enflasyon rakamlarının ardından S&P 500 yüzde 0,17 düşerken Nasdaq 100 yüzde 0,31 yükseldi.

ABD vadeli işlem endeksleri yukarı yönlü hareket ediyor. Asya’da Japon Nikkei 225, Hong Kong Hang Seng ve Çin CSI 300 değer kaybetti. Perşembe günü yüzde 0,51 yükselen Bloomberg Dolar Endeksi, haftanın son gününde yatay bir görünüm sergiledi.

ABD-Çin temasları yoğunlaştı

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan’ın Çin’in dışişleri üst düzey yetkilisi Wang Yi ile 10-11 Mayıs tarihlerinde Viyana’da bir görüşmeye geldiği ve iki ülke arasındaki ilişkileri ele aldığı açıklandı.

Beyaz Saray, “somut ve yapıcı” olarak değerlendirdiği görüşmede “ABD-Çin ikili ilişkilerindeki kilit konular, küresel ve bölgesel güvenlik konuları, Rusya’nın Ukrayna’daki savaşı”nın ele alındığını bildirdi.

Bloomberg’e konuşan üst düzey bir yetkili, her iki tarafın da Şubat ayında ABD-Çin etkileşimlerinde duraklamaya neden olan “casus balonu” krizini aşma zamanının geldiğini kabul ettiğini ve ABD’nin önümüzdeki aylarda daha fazla etkileşim beklediğini söyledi.

habermarmaraereglisi.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu