Haber

Ürdün ile İrlanda arasında işbirliği anlaşması imzalandı

İşbirliğini güçlendirmek amacıyla Ürdün ve İrlanda’nın ortasında “siyasi istişare mutabakat zaptı” imzalandığı bildirildi.

Ürdün Kraliyet Ofisi’nden yapılan yazılı açıklamaya göre, Kral II. Abdullah, ülkeye resmi ziyarette bulunan İrlanda Dışişleri Bakanı Michael Martin’i başkent Amman’daki “Beit al-Ürdün” Sarayı’nda kabul etti.

Toplantıda, iki ülke arasında turizm, eğitim ve sağlık alanlarında işbirliğinin güçlendirilmesi ve Avrupa Birliği ile ortaklık çerçevesinde ikili ilişkilerin genişletilmesi ele alındı.

İkili ayrıca Filistin sorunu başta olmak üzere bölgesel ve uluslararası gelişmeleri de değerlendirdi.

Ürdün’ün mültecilere ev sahipliği yapmasını ve bölgede oynadığı rolü takdir eden Martin, Ürdün’le ortaklığı geliştirmenin değerli olduğunu vurguladı.

Martin Ürdünlü mevkidaşı ile görüştü

Martin daha sonra Ürdünlü mevkidaşı Ayman el-Safedi ile bir araya geldi. İkili görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

İki bakan, Ürdün ile İrlanda arasındaki iş birliğini güçlendirmek amacıyla “siyasi istişare mutabakat zaptı” imzalandığını duyurdu.

Toplantıya ilişkin açıklamalarda bulunan Safedi, ekonomi, sanayi, güvenlik ve savunma alanlarında işbirliğini geliştirmenin yollarını görüştüklerini, her iki tarafın da işbirliğini artırma yönünde isteklilik gösterdiğini belirtti.

Safi, başta Filistin sorunu olmak üzere bölgesel gelişmeleri ve Suriye’den Ürdün’e uyuşturucu kaçakçılığını ele aldıklarını kaydetti.

Suriyeli mültecilere yönelik yardımların azaldığını kaydeden Safi, Ürdün’ün daha fazla mülteciye ev sahipliği yapamayacağını belirterek, uluslararası toplumun mültecilerle ilgili sorumluluklarını yerine getirmesini istedi.

İrlanda Dışişleri Bakanı, “İki ülke arasında büyük işbirliği fırsatları var ve biz bu güçlü dostluğu pekiştirmek istiyoruz” dedi. söz konusu.

Martin, Filistinliler ile İsrailliler arasında iki devletli çözüm temelinde barışın tesisi konusunda Ürdün’le anlaştıklarını kaydetti.

Martin, İsrail ve Filistin ziyaretinin ardından Ürdün’e gitmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu