Haber

ABD basını: Türkiye, Erdoğan’ın ekonomisinde artçı sarsıntılar yaşıyor

ABD’nin Foreign Policy dergisinde 14 Mayıs’ta yapılacak genel seçimler, 6 Şubat’ta Maraş’ta yaşanan şoklar ve ekonomik krizle ilgili bir yazı yayınlandı.

Gazeteci Stefanie Glinski, “Türkiye, Erdoğan ekonomisinin artçı şoklarını yaşamaya devam ediyor” başlıklı yazısında, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a atıfta bulunarak, “Türkiye, seçimler yaklaşırken bir yandan travmatik şokların artçılarını yaşamaya, diğer yandan istikrarını sağlamaya devam ediyor. Bir yandan da parayı getirmeye çalışıyoruz” dedi.

‘ERDOĞAN DİRENİYOR, BÜYÜME İLANINI SÜRDÜRMEK İÇİN FAİZ DÜŞÜRÜYOR’

Yazısında Türkiye’deki işçi ve esnafın sorunlarına yer veren Glinski, “Erdoğan 20 yıl önce iktidara geldiğinde Türkiye 2001’deki ekonomik krizden yeni çıkıyordu” diye hatırlattı.

Ekonominin önümüzdeki 10 yılda yükselmeye başladığına dikkat çeken Glinski, Covid-19 salgını sonrasında yaşanan ekonomik sıkıntıların ardından diğer merkez bankalarının aksine Merkez Bankası’nın Erdoğan’ın ısrarıyla enflasyona karşı politika faizini düşürmeye devam ettiğini bildirdi. , büyüme yanılsamasını sürdürmek için.”

‘YENİ HÜKÜMET BİRÇOK EKONOMİK ZORLUKLA KARŞILAŞACAK’

Ekonomide alınan kararların Türk Lirası’na pahalıya mal olduğunu hatırlatan Stefanie Glinski, “Şimdi seçimler yaklaşırken Türkiye, Türk Lirası’nda istikrarı sağlamaya ve enflasyonla mücadele etmeye çalışırken bir yandan da Bu yılın başında ülkenin güneydoğusunda meydana gelen travmatik depremin ekonomik artçı şoklarıyla baş etmeye çalışıyoruz” dedi.

Ekonomik zorluklar karşısında birçok kişinin yatırım ve birikim aracı olarak altına yöneldiğini belirten Stefanie Glinski, 40 yıldır kuyumculuk yapan Zahit Akbaş’ın “Önceki dönemlerde altın alıcıları çoktu. daha çok eski kuşaktan ve son dönemde gençler de altın almaya başladı.” .

Dünya Bankası’nın depremin maliyetini 34,2 milyar dolar olarak hesapladığını hatırlatan gazeteci, yazısını ekonomist Mustafa Sönmez’in sözleriyle noktaladı: “Bu en az 100 milyar dolara ulaşabilir. ekonomi.” (DIŞ HABERLER)

haber-golkoy.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu